Δημοτικό Σχολείο Σαρωνίδας
Τηλ.  22910 53480

Γιορτή Λήξης και Τίτλοι Προόδου

ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ

Την Πέμπτη 13/6/2019 και ώρα 18:30, θα γίνει η γιορτή λήξης του σχολικού έτους. Δε θα πραγματοποιηθεί το πρωινό καθώς και το πρόγραμμα του ολοήμερου. Την Παρασκευή 14/6/2019, από τις 8:30 έως τις 10:30 π.μ. θα επιδοθούν οι Τίτλοι Σπουδών και Προόδου στους γονείς και κηδεμόνες των μαθητών. Δεν θα πραγματοποιηθούν μαθήματα.

ΕΓΓΡΑΦΕΣ ΜΑΘΗΤΩΝ ΣΤΗΝ Α' ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ ΓΙΑ ΤΟ ΣΧ.ΕΤΟΣ 2019-20

Οι εγγραφές μαθητών (γεννηθέντες από 1/1/2013 έως 31/12/2013) θα πραγματοποιηθούν από 6 έως 20 Μαΐου.

Απαραίτητα δικαιολογητικά:

1. Πιστοποιητικό γέννησης από τον Δήμο εγγραφής*

*Αυτεπάγγελτη αναζήτηση από την υπηρεσία. Προσκομίζετε μόνο εάν έχετε πρόσφατο.

2. Επίδειξη Βιβλιαρίου Υγείας του παιδιού ή άλλου εγγράφου στο οποίο αποδεικνύεται ότι έγιναν τα προβλεπόμενα εμβόλια.

3. Αποδεικτικό στοιχείο Διεύθυνσης κατοικίας (Λογαριασμός ΔΕΚΟ, Μισθωτήριο συμβόλαιο, Συμβόλαιο Ιδιοκτησίας) *

* Επιλέγετε ένα από τα παραπάνω.

4. Βεβαίωση Φοίτησης Νηπιαγωγείου.

5η Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού

Στις 5 Οκτωβρίου 2018 στα πλαίσια της Πανελλήνιας Ημέρας Σχολικού Αθλητισμού πραγματοποιήθηκαν αθλητικές δραστηριότητες στον προαύλιο χώρο του σχολείου μας στις οποίες συμμετείχαν όλες οι τάξεις. Αυτές συνδυάστηκαν με προβολές ταινιών, βίντεο σχετικής θεματολογίας, διαδραστικές συζητήσεις και εικαστικές δημιουργίες.

Εκπαιδευτικές επισκέψεις Σχ. έτους 2018-19

ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΕΣ  ΕΠΙΣΚΕΨΕΙΣ  ΣΧ. ΕΤΟΥς 2018-19

ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΕΣ  ΕΠΙΣΚΕΨΕΙΣ  Α' ΤΡΙΜΗΝΟΥ

ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ

ΤΟΠΟΘΕΣΙΑ

ΤΑΞΗ

3-10-2018

ΜΟΥΣΕΙΟ ΠΕΙΡΑΜΑΤΩΝ

Α', Β', Γ'

4-10-2018

ΜΟΥΣΕΙΟ ΠΑΙΔΙΚΗΣ ΤΕΧΝΗΣ

ΣΤ'

18-10-2018

ΟΜΑΔΑ ΔΡΩ "ΙΧΝΗ ΤΟΥ ΔΑΣΟΥΣ"

Δ', Ε'

15-11-2018

ΘΕΑΤΡΟ ΠΟΡΤΑ

ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΕΣ  ΕΠΙΣΚΕΨΕΙΣ  Β' ΤΡΙΜΗΝΟΥ

20-12-2018

ΘΕΑΤΡΟ  ΚΑΡΟΛΟΣ ΚΟΥΝ

8-3-2019

ΜΕΓΑΡΟ ΜΟΥΣΙΚΗΣ

18-4-2019

ΓΥΑΛΙΝΟ ΜΟΥΣΙΚΟ ΘΕΑΤΡΟ

ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ ΤΗΣ ΑΙΘΟΥΣΑΣ ΤΩΝ Η/Υ

Μετά από προσπάθειες του σχολείου μας για αναβάθμιση του εξοπλισμού στο εργαστήριο πληροφορικής, εγκαταστάθηκαν σύγχρονοι ηλεκτρονικοί υπολογιστές. Αυτό έγινε εφικτό, χάρη στην υποστήριξη και την ευγενική χορηγία του κου. Μαρτίνου, ο οποίος μερίμνησε στο παρελθόν για την τοποθέτηση διαδραστικών πινάκων σε κάθε αίθουσα. Πλέον, έχει αντικατασταθεί ο πεπαλαιωμένος και μη λειτουργικός εξοπλισμός με πλήρως εκσυγχρονισμένα μέσα διδασκαλίας και μάθησης των ΤΠΕ.

Μουσείο πειραμάτων

Στις 3/10/2018 οι τάξεις Α' Β' και Γ' πραγματοποίησαν εκπαιδευτική επίσκεψη στο ''Μουσείο Πειραμάτων'' όπου μέσα από μια ομαδοσυνεργατική διαδικασία παρακολούθησαν το πρόγραμμα ''Νερό, μια σταγόνα διηγείται''. Κατά τη διάρκεια του προγράμματος έκαναν πειράματα με το νερό, είδαν μικροοργανισμούς στο μικροσκόπιο και ευαισθητοποιήθηκαν γενικότερα για την ορθή χρήση του.