E- twinning project – logo

Project name: our interests

Στόχος του παρόντος προγράμματος είναι ο κάθε μαθητής να ανακαλύψει σε ποιους τομείς ενδιαφέροντος έχει περισσότερη κλίση. Μέσω αυτής της ανακάλυψης να μπορέσει να διερευνήσει περαιτέρω τα ενδιαφέροντα του, να βελτιωθεί, να ακολουθήσει επιστημονικά “μονοπάτια” και να μπορέσει να μεταδώσει τις γνώσεις του στους συνομήλικους του.

Logo my interests

E-twinning: All about me! What about you?

Πρώτη δραστηριότητα: Δημιουργία του δικού μας logo.

e twinning
E-twinning συνέχεια, με το πρόγραμμα
« All about me. What about you?». When people learn their native language, first they listen, then they speak, then they read and finally they write. Listening, speaking, reading and writing are the four language skills people need to develop for complete communication.
In this project, students are supposed to improve those four skills of language learning. They will carry out different kinds of activities, collaborate and share all about themselves. They will use the target language in real life situations.
Çiğdem AKDOĞAN

Ευχαριστούμε θερμά τη συνάδελφο Çiğdem AKDOĞAN
για την αποδοχή μας στο νέο project. Πρώτη δραστηριότητα η δημιουργία του δικού μας Logo για το πρόγραμμα.

E-twinning: Vitrual Museum Night & Cecilia Payne GaposchKin

Οι μαθητές του Δ. Σ. Σαρωνίδας συμμετείχαν ενεργά στο ευρωπαϊκό πρόγραμμα e- twinning. Το project για το οποίο εργάστηκαν υπό το πρίσμα ενός ομαδικού και συνεργατικού κλίματος είχε τίτλο: “Vitrual Museum Night” και συγκεκριμένα ασχολήθηκαν με μία εξέχουσα γυναικεία φυσιογνωμία της αστρονομίας, την Cecilia Payne GaposchKin.

Cecilia

Άπλωμα Ευτυχίας

Το Δημοτικό Σχολείο Σαρωνίδας απλώνει ευτυχία και δυναμώνει τη φλόγα στην καρδιά. Συγκεκριμένα έχει λάβει μέρος στην ακτιβιστική δράση “Απλώνω Ευτυχία” για να μπορέσουν όλοι, μικροί και μεγάλοι, μέσα από τις ζωγραφισμένες φανελίτσες των παιδιών να διακρίνουν ότι η Ευτυχία βρίσκεται στα απλά και καθημερινά πράγμα της ζωής. Απώτερος σκοπός είναι μέσα από το εγχείρημα αυτό να ανάψουμε αμέτρητες φλόγες ευτυχίας που θα συμβάλλουν στην ευτυχία ανθρώπων που περνάνε δύσκολα.

Δράσεις Αγωγής Υγείας

Την Παρασκευή 23 Φεβρουαρίου 2024 στο Δημοτικό Σχολείο Σαρωνίδας έλαβε χώρα
“Δράση Αγωγής Υγείας”.

Μία δράση η οποία διεξάγεται υπό την αιγίδα του Υπουργείου Υγείας και Υπουργείου Παιδείας
έχοντας ως Θεματικό άξονα την Ορθή στάση σώματος- βάδιση.
Κέντρο Υγείας Καλυβίων
Φυσικοθεραπευτής Πλιάτσικας Θωμάς
Επισκέπτρια υγείας Μωρέτη Ελένη

Στάση σώματος

Βιβλιοδρομίες 2023

Συγχαρητήρια στα παιδιά της Ε’ τάξης του σχολείου μας, που έλαβαν μέρος στις Βιβλιοδρομίες των εκπαιδευτηρίων Γείτονα 2023!

Τα παιδιά που έλαβαν μέρος:
Νικολέτα Χατζηιωάννου
Κατερίνα Λαγκαδιανού
Αλεξάνδρα Σοπάκη
Σοφία Ματσιούλα
Γιώργος Τσαϊλάς
Θωμάς Αντωνιου
Αριστείδης Αβδημιώτης

Γείτονας

Επιμορφωτική Ημερίδα

Με ιδιαίτερη χαρά σας ανακοινώνουμε ότι την Τετάρτη 14/02/2024 στο Δημοτικό Σχολείο Σαρωνίδας έλαβε χώρα Επιμορφωτική Ημερίδα με θέμα: “Σχεδιασμός διδασκαλίας – Καλές Πρακτικές”, εστιάζοντας κατά κύριο λόγο στο μάθημα της Γλώσσας.
Πιο συγκεκριμένα, η εκπαιδευτικός του σχολείου μας κα Ραπτοπούλου Σοφία μετά από επιλογή και πρόσκληση της Συμβούλου Εκπαίδευσης πραγματοποίησε δειγματική διδασκαλία την οποία και παρακολούθησαν συνάδελφοι που έχουν αναλάβει τμήματα της Α’ τάξης των Δημοτικών Σχολείων από την περιφέρεια της Α’ Ανατολικής Αττικής.
Στην επιμόρφωση παρουσιάστηκαν σύγχρονες μέθοδοι διδασκαλίας, παιγνιώδεις πρακτικές και έξυπνες τεχνικές, οι οποίες αποδεσμεύουν τη διδασκαλία από κάθε παραδοσιακή και δασκαλοκεντρική μορφή προσδίδοντας της τόσο μαθητοκεντρικό όσο και συμπεριληπτικό χαρακτήρα.
Συγχαρητήρια στη συνάδελφο μας για το παραγωγικό και διδακτικό της έργο!

Εκπαιδευτικές Επισκέψεις

Οι εκπαιδευτικές επισκέψεις που θα πραγματοποιηθούν κατά το σχολικό έτος: 2023 – 2024 είναι οι παρακάτω:
1) Δράση: Βοτανικό Πάρκο Αττικής

Δράση: Στύλοι Ολυμπίου Διός – Καλλιμάρμαρο
20/05/2024
Δ΄, Ε΄και Στ΄

9) Δράση: ΑΝΙΜΑ (αθλητικό κέντρο)
Ανάβυσσος
12/06/2024
Όλες

Σας ενημερώνουμε ότι ο αγιασμός θα πραγματοποιηθεί τη Δευτέρα 11/09/2023 στις 09:00.
Ο σύλλογος διδασκόντων σας εύχεται καλή σχολική χρονιά!