“Ταρτούφος” του Μολιέρου

Το Δ.Σ. Σαρωνίδας επισκέφθηκε το θέατρο Τζένη Καρέζη για να παρακολουθήσει το κλασικό, σε διασκευή για παιδιά, έργο του Μολιέρου: “Ταρτούφος”.

Παρόμοιες επισκέψεις ως έχουν πραγματοποιηθεί:

1. Θέατρο Πόρτα – “Οικογένεια Νώε”
  2. Γυάλινο Μουσικό Θέατρο – “Ρομπέν των Δασών”
  3. Θέατρο Άνεσις – “Η συμμορία του Μεσονυκτίου”

Βιβλίο συνταγών μαγειρικής.

Με αφορμή την ενότητα 4 “Διατροφή” στο μαθημα της Γλώσσας, οι μαθητές της Στ’ Δημοτικού εργάστηκαν ομαδικά δημιουργώντας ένα βιβλίο με συνταγές προερχόμενες από διάφορες χώρες του κόσμου. Η επαφή με παραδόσεις άλλων λαών, η ομαδοσυνεργατικοτητα και η σύσφιξη των μεταξύ τους σχέσεων ήταν κάποια από τα οφέλη της εργασίας.

Πανελλήνια ημέρα σχολικού αθλητισμού

Στο πλαίσιο της εναρμόνισης του εορτασμού της 9ης Ημέρας Σχολικού Αθλητισμού  2022 με την Ευρωπαϊκή Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού, την Παρασκευή 30 Σεπτεμβρίου 2022, με κοινό σύνθημα «ΑΘΛΗΣΗ κάθε μέρα, ΥΓΕΙΑ μια ΖΩΗ» και στόχο την ανάδειξη της ωφελιμότητας της άθλησης στη σωματική και πνευματική υγεία εφ’ όρου ζωής, κλήθηκαν οι σχολικές μονάδες της Π/θμιας και Δ/θμιας Εκπαίδευσης της χώρας να οργανώσουν και να υλοποιήσουν αθλητικές δραστηριότητες και εκδηλώσεις καθ΄ όλη τη διάρκεια του σχολικού ωραρίου. Έτσι έπραξε και το Δημοτικό Σχολείο Σαρωνίδας!