Επιμορφωτική Ημερίδα

Με ιδιαίτερη χαρά σας ανακοινώνουμε ότι την Τετάρτη 14/02/2024 στο Δημοτικό Σχολείο Σαρωνίδας έλαβε χώρα Επιμορφωτική Ημερίδα με θέμα: “Σχεδιασμός διδασκαλίας – Καλές Πρακτικές”, εστιάζοντας κατά κύριο λόγο στο μάθημα της Γλώσσας.
Πιο συγκεκριμένα, η εκπαιδευτικός του σχολείου μας κα Ραπτοπούλου Σοφία μετά από επιλογή και πρόσκληση της Συμβούλου Εκπαίδευσης πραγματοποίησε δειγματική διδασκαλία την οποία και παρακολούθησαν συνάδελφοι που έχουν αναλάβει τμήματα της Α’ τάξης των Δημοτικών Σχολείων από την περιφέρεια της Α’ Ανατολικής Αττικής.
Στην επιμόρφωση παρουσιάστηκαν σύγχρονες μέθοδοι διδασκαλίας, παιγνιώδεις πρακτικές και έξυπνες τεχνικές, οι οποίες αποδεσμεύουν τη διδασκαλία από κάθε παραδοσιακή και δασκαλοκεντρική μορφή προσδίδοντας της τόσο μαθητοκεντρικό όσο και συμπεριληπτικό χαρακτήρα.
Συγχαρητήρια στη συνάδελφο μας για το παραγωγικό και διδακτικό της έργο!